Die Festbühne

Danube Island Festival 2018

Kid's & Family Tip

From 22 to 24 June, Vienna's Danube Island becomes a mega-party site for around three million visitors. About 1,500 artists offer a continuous program on around a dozen stages at the Danube Island Festival. There's entertainment on various themed islands to suit every age and taste, while numerous catering stands keep everyone well fed and wateredFreitag, 22.06.2018

Radio FM4/Planet.tt Bühne

Brandig, 17:00 – 17:20 Uhr
Siebzig Prozent, 17:30 – 17:50 Uhr
Negroman, 18:00 – 18:25 Uhr
Kreiml & Samurai, 18:40 – 19:05 Uhr
Yasmo & Die Klangkantine, 19:25 – 20:05 Uhr
Haiyti, 20:30 – 21:15 Uhr
Mavie Phoenix, 21:35 – 22:25
Antilopen Gang, 22:45 – 23:55 Uhr
EUTOPIA DJ/VJ Bühne
G-Spot Sound & Friends, 17:00 – 20:0 Uhr
Live Visuals: Optical Engineers, 17:00 – 23:59 Uhr
Hosted by Mainframe & Friends, 20:00 – 23:55 Uhr
Wien Energie/Radio Wien/Hitradio Ö3 Festbühne
Thorsteinn Einarsson, 17:20 – 18:10 Uhr
Johannes Oerding, 18:25 – 19:15 Uhr
Alle Farben, 19:40 – 20:20 Uhr
Rea Garvey, 20:50 – 21:50 Uhr
Wanda, 22:30 – 23:40 Uhr
spark7/Kronehit Bühne
Febration (RTIC-Gewinner), 17:00 – 18:00 Uhr
James Illusion, 18:00 – 18:45 Uhr
Daniel Merano & Tyo, 18:45 – 19:30 Uhr
Florian Hereno, 19:30 – 20:30 Uhr
Zonderling, 20:30 – 23:00 Uhr
Shany, 22:00 – 23:00 Uhr
Dominique Jardin, 23:00 – 23:55
Flughafen Wien/Radio Niederösterreich Schlager & Swing Bühne
Gary Lux & Band, 18:15 – 19:30 Uhr
Nathan Trent & Band, 19:45 – 20:45 Uhr
Birgit Denk & Band, 21:00 – 22:15 Uhr
Andreas Steppan & Band, 22:30 – 23:30 Uhr
The Best of I AM FROM AUSTRIA, 23:30 – 23:50 Uhr
Ö1 Kulturzelt
Lukas Resetarits: “70er – leben lassen”, 19:30 – 20:30 Uhr
Gery Seidl: “Sonntagskinder”, 20:30 – 21:30 Uhr
Wiener Blond & das Original Wiener Salonensemble, 21:30 – 22:30 Uhr
Ankathie Koi, 22:30 – 23:30 Uhr
GÖD/BAWAG PSK Bühne
Jörg Danielsen / Vienna Blues Association, 15:00 – 16:00 Uhr
Souletusgroove, 16:30 – 18:00 Uhr
Lucky Dice, 18:30 – 20:00 Uhr
Andy Lee Lang & The Wonderboys, 20:30 – 22:00 Uhr
Michael Patrick Simoner – “Falco Forever”, 22:30 – 23:55 Uhr
SJ Bühne
Open Mic, 14:30 – 16:30 Uhr
I’m a Sloth, 17:00 – 17:30 Uhr
tba, 18:00 – 18:30 Uhr
BAGAGE, 19:00 – 19:30 Uhr
Mouye, 20:00 – 20:45 Uhr
Gurr, 21:15 – 22:45 Uhr
younion-fsg Bühne
Five to Drive, 16:00 – 17:15 Uhr
Patricia Hill, 17:30 – 18:45 Uhr
chrayne, 19:00 – 20:15 Uhr
Cornerstone, 20:30 – 21:45 Uhr
DJ Boozeman, 22:00 – 23:59 Uhr

Samstag, 23.06.2018


Radio FM4/Planet.tt Bühne

Lex Audrey, 16:00 – 16:20 Uhr
Belle Fin, 16:35 – 17:00 Uhr
Die Diplomaten, 17:15 – 17:40 Uhr
Yungblud, 17:55 – 18:35 Uhr
Flut, 18:45 – 19:30 Uhr
Rakede, 19:45 – 20:45 Uhr
Shout Out Louds, 21:10 – 22:10
Voodoo Jürgens & Haberer, 22:40 – 23:59 Uhr
EUTOPIA DJ/VJ Bühne
DJ Moe (Voodoo Kitchen) Euopia DJ-Contest Winner, 16:00 – 18:00 Uhr
Live Visuals: Ferdinand Glück & Jürgen Haghofer (Glow), 16:00 – 23:55 Uhr
Bitches Brew Live, 18:00 – 19:00 Uhr
Love Good Fail Live, 19:45 – 21:15 Uhr
Oberst & Buchner (Heimlich) DJ-Set, 18:45 – 19:30 Uhr
PÆNDA Live, 21:15 – 22:00 Uhr
B.Visible DJ-Set, 22:00 – 23:00
Mynth Live, 23:00 – 23:59 Uhr
Wien Energie/Radio Wien/Hitradio Ö3 Festbühne
Javier Rodaro (RTIC-Gewinner), 16:30 – 17:00 Uhr
Virginia Ernst, 17:20 – 17:50 Uhr
Lola Marsh, 18:20 – 19:20 Uhr
Konstantin Wecker, 19:40 – 20:40 Uhr
Gert Steinbäcker, 20:50 – 22:00 Uhr
Lisa Stansfield, 22:30 – 23:40 Uhr
spark7/Kronehit Bühne
DJ Matthias Daniel, 16:00 – 17:15 Uhr
DJ One, 17:15 – 18:15 Uhr
Dan Lee, 18:15 – 19:30 Uhr
Wild Culture, 19:30 – 20:30 Uhr
Fedde Le Grand, 20:30 – 23:00 Uhr
Dirty Impact, 22:00 – 23:50 Uhr
Flughafen Wien/Radio Niederösterreich Schlager & Swing Bühne
Die Wilden Kaiser, 16:15 – 17:45 Uhr
Lisa Mikolaschek (RTIC-Gewinner), 18:00 – 18:30 Uhr
Die Mayerin & Band, 18:45 – 19:45 Uhr
Petra Frey, 20:00 – 21:00 Uhr
voXXclub, 21:30 – 22:20 Uhr
Münchener Freiheit, 22:45 – 23:45 Uhr
Ö1 Kulturzelt
Science Busters – “Wer nicht weiß, muss alles glauben”, 19:00 – 20:00 Uhr
Martina Schwarzmann: “Genau richtig”, 20:00 – 21:00 Uhr
Ernst Molden & Band: “Hurra”, 21:00 – 22:00 Uhr
Jewish Monkeys: “High Words”, 22:00 – 23:00 Uhr
GÖD/BAWAG PSK Bühne
Amiro, 14:00 – 15:00 Uhr
Luke Andrews, 15:30 – 16:30 Uhr
Rebecca_1147, 17:00 – 18:00 Uhr
Mel Verez, 18:30 – 19:30 Uhr
James Cottriall, 20:00 – 21:30 Uhr
Wiener Wahnsinn, 22:00 – 23:55 Uhr
SJ Bühne
Silver Rain, 14:30 – 15:00 Uhr
Big P, Abodi, Shame und ANV sind Quadrology, 15:30 – 16:45 Uhr
SUBSILIO b2b ESTIMATE b2b ENVEX, 17:00 – 17:25 Uhr
LPH b2b CLIMAX, 18:00 – 18:45 Uhr
RezR b2b CYNATIX, 18:45 – 19:30 Uhr
SEPIA b2b DEFILLA ft. MC STEEZY, 19:30 – 20:15 Uhr
LOOBSTER b2b MAKA ft. MC STEEZY, 20:15 – 21:00 Uhr
SHIFTY b2b Lilith, 21:00 – 22:00 Uhr
SPLINTA b2b REPLIC, 22:00 – 23:00 Uhr
younion-fsg Bühne
John Dellroy Band, 14:00 – 15:15 Uhr
Beislrocker, 15:30 – 16:45 Uhr
The Phantoms, 17:00 – 18:15 Uhr
Anti Cornettos, 18:30 – 20:00 Uhr
Meister Grössing & seine Homöopathen, 20:15 – 21:45 Uhr
DJ Boozeman, 22:00 – 23:59 Uhr

Sonntag, 24.06.2018


Radio FM4/Planet.tt Bühne

Old Business, 16:00 – 16:30 Uhr
Nila, 16:45 – 17:15 Uhr
Gasmac Gilmore, 17:30 – 18:00 Uhr
Dream Owner, 18:15 – 18:45 Uhr
Naked Cameo, 20:00 – 20:45 Uhr
Mother’s Cake, 19:45 – 20:45 Uhr
Granada, 21:10 – 22:10
Protugal. The Man, 22:40 – 23:59 Uhr
EUTOPIA DJ/VJ Bühne
MazeOne (Euopia DJ-Contest Winner), 16:00 – 17:30 Uhr
Live Visuals: nita. (Sound:frame av), 16:00 – 23:55 Uhr
MIRAC (Nuzz Down San) DJ-Set, 17:30 – 19:00 Uhr
Trishes & DJ Phekt (FM4 Tribe Vibes), 19:00 – 20:30 Uhr
T-Ser Live (Heimlich) DJ-Set, 20:30 – 21:00 Uhr
Svaba Ortak Live, 21:00 – 21:30 Uhr
Said x Brenk Sinatra Live, 21:30 – 22:30
Betty Ford Boys Live, 22:30 – 23:59 Uhr
Wien Energie/Radio Wien/Hitradio Ö3 Festbühne
Darius & Finlay, 17:10 – 17:40 Uhr
Flowrag, 18:05 – 18:45 Uhr
Nico Santos, 19:10 – 19:50 Uhr
Ina Regen, 20:15 – 20:55 Uhr
Ofenbach, 21:25 – 22:15 Uhr
Pizzera & Jaus, 22:35 – 23:40 Uhr
spark7/Kronehit Bühne
Ray, 16:00 – 17:15 Uhr
Maarten Van Larsen, 17:15 – 18:15 Uhr
Jay’s On, 18:15 – 19:30 Uhr
MÖWE, 19:30 – 21:00 Uhr
Harris & Ford, 21:00 – 22:30 Uhr
Mastervoice LPM feat. The Noisemakers, 22:30 – 23:40 Uhr
Flughafen Wien/Radio Niederösterreich Schlager & Swing Bühne
Zwirn, 16:00 – 17:00 Uhr
Dennis Jale & Band, 17:15 – 18:15 Uhr
Meissnitzer Band, 18:30 – 19:30 Uhr
Francine Jordi, 19:45 – 20:40 Uhr
Bluatschink, 20:55 – 21:45 Uhr
Die jungen Zillertaler, 22:00 – 23:30 Uhr
Ö1 Kulturzelt
Irmgard Knef: “Sommer, Sonne, Knef”, 18:15 – 19:15 Uhr
Landstreich plus: “Auftakt 2018″”, 19:15 – 20:15 Uhr
Gewürdtraminer: “Sau nice”, 20:15 – 21:15 Uhr
GÖD/BAWAG PSK Bühne
Die Wilden Kaiser, 12:00 – 15:00 Uhr
The Voice 2018, 15:30 – 16:00 Uhr
Vienna Kons Allstars, 16:00 – 17:00 Uhr
The Untouchables, 17:30 – 19:00 Uhr
HORST, 19:30 – 21:00 Uhr
Freiraum5, 21:30 – 23:00 Uhr
SJ Bühne
Boundary, 14:00 – 14:30 Uhr
Mandibula, 14:45 – 15:15 Uhr
Deathtale, 15:30 – 16:00 Uhr
Bad Hämmer, 16:15 – 16:45 Uhr
Adamon, 17:00 – 17:45 Uhr
Theotoxin, 18:00 – 18:45 Uhr
Epsilon, 19:00 – 19:45 Uhr
Mortal Strike & Friends, 20:10 – 21:10 Uhr
Lacrimas Profundere, 21:30 – 22:30 Uhr
Road Crew, 22:45 – 23:30 Uhr
younion-fsg Bühne
VIDA Frühschoppen, 11:00 – 12:45 Uhr
Livin’ Accords, 13:00 – 14:15 Uhr
Just the Troubles, 14:30 – 15:45 Uhr
Jörg Daielsen’s fabulous Vienna Blues Association, 16:00 – 17:15 Uhr
Cool & Juicy, 17:30 – 18:45 Uhr
3erBeziehung – Best of Austropop, 19:00 – 20:15 Uhr
Kraut & Ruam, 20:30 – 22:00 Uhr

 

Venue

Danube Island

Donauinsel
1220 Wien

Tickets & Info

Eintritt frei / free entrance

Current Dates

  • Fri. 22 Jun 2018
  • Sat. 23 Jun 2018
  • Sun. 24 Jun 2018